Τρίτη θέση για Φώτη Ζησιμόπουλο στο Transgrancanaria, 21ος ο Θανάσης Παγουνάδης και 64ος ο Σάκης Δασκαλοπουλος στο Maraton!

Από 27 Φεβ 2021

Εκπληκτική εμφάνιση του Φώτη Ζησιμόπουλου με την τρίτη θέση του βάθρου στο Transgrancanaria, τον κλασσικό και σπoυδαιότερο αγώνα της διοργάνωσης στις Κανάριες νήσους και σταθμό του Spartan Trail World Championship 2021, πολύ καλή εμφάνιση του Θανάση Παγουνάδη και 21η θέση στον μαραθώνιο αγώνα της διοργάνωσης!

Ο  Έλληνας αθλητής ξεκίνησε πολύ δυνατά τον αγώνα και βρισκόταν στην δεύτερη θέση για περίπου 40 χιλιόμετρα. Μετά υποχώρησε λίγο, ως την 8η θέση, αλλά σταδιακά μετά το 80ο χιλιόμετρο άρχισε να ανεβαίνει θέσεις και στα τελευταία χιλιόμετρα της κούρσας έφτασε στην τρίτη θέση του βάθρου, την οποία διατήρησε, μέχρι τον τερματισμό του, μετά από 128km και +7.500m θετικής υψομετρικής, με επίδοση 14.19.05. Να λοιπόν που μετά τις μεγάλες εμφανίσεις και τα βάθρα του Νίκου Καλοφύρη πριν μερικά χρόνια στο CCC-UTMB, ένας έλληνας αθλητής ανεβάζει και πάλι ψηλά το ελληνικό ultra-trail σε διεθνές επίπεδο και μάλιστα σε αγώνα πολύ υψηλού συναγωνισμού και πρεστίζ.  Μεγάλος νικητής του αγώνα ήταν ο Γάλλος Aurelien Dunand Pallaz με χρόνο 13.42.42, ενώ στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο γνωστός μας από τον Olympus Marathon Pere Aurell Bove με χρόνο 14.03.35! Στις γυναίκες επικράτησε το μεγάλο φαβορί, η Azara Garcia με επίδοση 16.35.11, δεύτερη ήταν η Claudia Tremps με χρόνο 16.57.21 και τρίτη η Ines Marques με 17:23:48.

Στον Μαραθώνιο αγώνα της διοργάνωσης, ο Θανάσης Παγουνάδης πήρε το βάπτισμα του πυρός και σημαντική εμπειρία από διεθνείς αγώνες, τερματίζοντας στην πολύ καλή 21η θέση με επίδοση 3.02.56. Ο αγώνας είχε μήκος 42 χιλιόμετρα με +870 μέτρα θετική υψομετρική και ο Έλληνας αθλητής σχεδόν σε όλη την κούρσα διατήρησε περίπου την θέση με την οποία τερμάτισε. Και ο Σάκης Δασκαλόπουλος τερμάτισε τον αγώνα στην 64η θέση και με επίδοση 4.04.11.Μεγάλος νικητής ήταν το φαβορί, ο Andreu Simon, με επίδοση 2.41.17, δεύτερος ο Ben Kimtai Cematot με χρόνο 2.43.24, ενώ το βάθρο συμπλήρωσε ο Marten Bostrom με χρόνο 2.44.09. Πρώτη γυναίκα η Virginia Perez Mesonero με χρόνο 3.14.39, δεύτερη η Monica Cheruto με χρόνο 3.15.40 και τρίτη η Sarah Jerop με επίδοση 3.15.50.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

ΕΠΟΜΕΝΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Latest Tweets

@RunMessinia : Στις 5-14 Ιουνίου 2021 - 10 συνολικά μαραθώνιοι σε 10 ημέρες για την ελευθερία:… https://t.co/uK4jSLVgPW
Φαράγγι Ριντόμου, Χαλασμένο, Λαγκάδα ... Ο Γιώργος Μάλαμας μας αποκαλύπτει την άγρια ομορφιά της Μεσσηνιακής Γης:… https://t.co/9KKq7ni5kj
Follow Advendure on Twitter

Post Gallery

70 χρόνια ΕΕΠΦ - η μνήμη της ελληνικής φύσης – 11/4/2021!

Run Messinia: Στις 5-14 Ιουνίου 2021 - 10 συνολικά μαραθώνιοι σε 10 ημέρες για την ελευθερία!

Φαράγγι Ριντόμου, Χαλασμένο, Λαγκάδα ... Ο Γιώργος Μάλαμας μας αποκαλύπτει την άγρια ομορφιά της Μεσσηνιακής Γης!

Mike Horn: Η περιπέτεια και η εξερεύνηση "κυλούν" στο αίμα του!

Ξεκινούν και πάλι από 19 Απριλίου οι αγώνες Ορεινού Τρεξίματος, αλλά με απρόβλεπτες εξελίξεις (Πρωταπριλιάτικο)!

Dick Dorworth: Τελευταία φορά επικεφαλής!

Ορειβατική αποστολή στις Άνδεις, στο εξωτικό Εκουαδόρ (Ισημερινός)!

Barkley Marathons 2021: και πάλι έφαγε τα παιδιά του!!!

Αντώνης Συκάρης: Η πρώτη, ελληνική αποστολή στο βουνό Anapurna (8.091 μ.)!

Κάντε τη νύχτα μέρα στο ποδήλατο με τον NITECORE BR35 !