Transvulcania 2016: Ο ανίκητος Hernando και η έκπληξη Ida Nillson! Κύριο

Για μια ακόμη χρονιά ο Transvulcania Ultramarathon, που διεξάγεται στο νησί La Palma του συμπλέγματος των Καναρίων νήσων τα είχε όλα. Ενθουσιασμό, ένταση, μεγάλα ονόματα να πρωταγωνιστούν και μεγάλες μάχες καθώς περνούσαν τα χιλιόμετρα - κυρίως στους άντρες - γιατί στις γυναίκες είχαμε εκπλήξεις!

Απ’ότι φαίνεται το ηφαιστειακό έδαφος, με τις αντίξοες συνθήκες, πηγαίνει πολύ στον Luis Alberto Hernando, o οποίος μετά από μια μεγάλη μάχη στο μεγαλύτερο μέρος των 74Κ (+4.400) της διαδρομής επανέλαβε τον περσινό του θρίαμβο με επίδοση 7:04:44. Για μια ακόμη χρονιά, ο Αμερικανός Sage Canaday προπορευόταν μέχρι το υψηλότερο σημείο της διαδρομής στο 52ο χιλιόμετρο, αλλά με πολύ μικρή διαφορά από τον Hernando. Κάπου εκεί, ο Luis έγινε … Λούης, και δεν κοίταξε πάλι πίσω αποκτώντας σιγά σιγά ένα προβάδισμα που τον έφερε ως θριαμβευτή στον τερματισμό στο Los Llanos! Δεν κατάφερε να κάνει ρεκόρ διαδρομής, αλλά η δεύτερη συνεχόμενη νίκη του, σε συνδυασμό με την δεύτερη θέση στο UTMB το 2015, δείχνουν την απίστευτη δυναμική αυτού του μεγάλου αθλητή! Ο Sage Canaday δεν άντεξε να κρατήσει την δεύτερη θέση και τερμάτισε τρίτος με επίδοση 7:14:16, αφού τον προσπέρασε ο Nicolas Martin που τερμάτισε δεύτερος με επίδοση 7:10:40.

Κάπου εδώ, κοντά στο ψηλότερο σημείο της διαδρομής - ο Hernando εξαπέλυσε την επίθεση του που τον οδήγησε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου!

10. Cristofer Clemente 7:42:44

Στις γυναίκες είχαμε την μεγάλη έκπληξη. Η Σουηδέζα Ida Nilsson, στον δεύτερο μόλις αγώνα της ultra (είχε σαν πρώτη συμμετοχή και μάλιστα με δεύτερη θέση τα 90 γρήγορα και επίπεδα χιλιόμετρα του Ultra Vasan το 2015), έφυγε από την αρχή μπροστά και έκανε έναν μοναχικό αγώνα στην κεφαλή της κούρσας για να τερματίσει άνετα πρώτη με επίδοση 8:14:18, μόλις 3.5 λεπτά πίσω από το ρεκόρ διαδρομής της μεγάλης Anna Frost, που το είχε κάνει το 2010. Οι τρείς πρώτες θέσεις ουσιαστικά δεν άλλαξαν στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα με την Anne-Lise Rousset να τερματίζει δεύτερη με επίδοση 8:31:53 και την Ruth Croft τρίτη με 8:33:32. Τελικά το μεγάλο φαβορί, η Anna Frost δεν κατάφερε κάτι σπουδαίο για το επίπεδο της αφού τερμάτισε στην 7η θέση με επίδοση 9:02:20.

Η χαμογελαστή Σουηδέζα Ida Nilsson πλησιάζει στον τερματισμό, χωρίς καμία συναθλήτρια της να μπορέσει να αμφισβητήσει την υπεροχή της!

10. Jodee Adams-Moore 9:24:05

Ο Luis Alberto Hernando για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά τερματίζει στην πρώτη θέση!

Όπως αναφέραμε και στο άρθρο παρουσίασης του Transvulcania 2016, στους αγώνες της διοργάνωσης συμμετέχουν και αρκετοί Έλληνες αθλητές. H Ιωάννα Μπαράτσα τερμάτισε με επίδοση 11:29:04 στην 27η θέση από 247 γυναίκες που συμμετείχαν (328η θέση στη γενική κατάταξη), ο Κώστας Τσαντός με επίδοση 10:05:44, τερμάτισε 123ος στους 1556 συμμετέχοντες, ο Γιάννης Πυργέλης με επίδοση 10:34:07 τερμάτισε στην 178η θέση της γενικής κατάταξης, ο Σάκης Δασκαλόπουλος με επίδοση 12:13:36 τερμάτισε στην 470η θέση, ο Βασίλης Καμπάκης με επίδοση 13:09:05 τερμάτισε στην 727η θέση και ο Γιάννης Μητσιβέλης με επίδοση 14:22:10 τερμάτισε στην θέση 1027 της γενικής κατάταξης. Συγχαρητήρια σε όλους τους Έλληνες αθλητές!

Οι τερματισμοί των τριών πρώτων σε άντρες και γυναίκες!

Δημήτρης Τρουπής

Πηγή: Live μετάδοση irunfar

Photo ©: irunfar, salomon running

Κατάγεται από το Ξυλόκαστρο Κορινθίας και ζει μόνιμα στην Πάτρα. Συμμετείχε στην συντακτική ομάδα του Adventure Zone από το 2009, ενώ μαζί με τον Τάκη Τσογκαράκη ίδρυσαν και "τρέχουν" το Advendure.  Το τρέξιμο στα μονοπάτια των βουνών και η μεταφορά εικόνων και συναισθημάτων μέσα από τα άρθρα του αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι της ζωής του. Παθιάζεται με τους αγώνες ορεινού τρεξίματος, υπεραντοχής και  περιπέτειας. Έχει πολλές συμμετοχές και διακρίσεις σε αγώνες ορεινού τρεξίματος όλων των αποστάσεων, με έμφαση στους αγώνες ultra trail.  Θεωρεί ότι το τρέξιμο και η πεζοπορία στη φύση είναι μια εσωτερική ανάγκη του ανθρώπου, μας φέρνει πιο κοντά σε αυτήν και μας κάνει να αγαπήσουμε περισσότερο το περιβάλλον.