SKY

Iker Karrera και Franceska Canepa νικητές στον Lavaredo Ultra Trail

By 02 Ιουλ 2012
H τριάδα των νικητών του LUT H τριάδα των νικητών του LUT

Στην ιστορία πέρασε άλλη μια επιτυχημένη διοργάνωση του Lavaredo Ultra Trail αφήνοντας τις καλύτερες των εντυπώσεων σε όλους τους αγωνιζομένους. Νικητής στον αγώνα ήταν αθλητής της Salomon Iker Karrera με 12:26:29 o οποίος πήρε την πρωτιά από την μέση της διαδρομής από τον Γάλλο Sebastien Chaigneau της North Face που τελικά τερμάτισε 2ος με 12:42:30. Τρίτος αρκετά αργότερα από το πρώτο εντυπωσιακό δίδυμο ο Ούγγρος Csaba Nemeth της Arcteryx με 13:42:03. Στις γυναίκες επικράτησε η Ιταλίδα Franceska Canepa με 15:58:02 αφήνοντας 2η την Fernanda Maciel της North Face 16:29:02. Τρίτη ήταν τελικά η Katia Fori με αρκετή διαφορά από τα πρώτα δύο κορίτσια, 17:28:39.

Επιτυχία είχαμε όμως και και για τις ελληνικές συμμετοχές στον αγώνα! Στον Lavaredo Ultra Trail των 120χλμ και των 6.000μ υψομετρικής διαφοράς τερμάτισαν όλοι πλην του Γιάννη Γεωργίου ο οποίος αντιμετώπισε προβλήματα με την μέση του και εγκατέλειψε στο 66ο χλμ παρότι πήγαινε αρκετά καλά μέχρι εκείνο το σημείο. Οι τερματίσαντες αθλητές με τις θέσεις κατάταξης στην γενική κατηγορία:

Lavaredo Ultra Trail

• 69. Ρανέλλε Μακκόη - 20:09:06
  • 70. Kων/νος Κοζανίτης - 20:09:07
  • 203. Γιάννης Γκερλές - 24:30:53
  • 247. Γιάννης Μπενίσης - 25:35:45
  • 366. Δημήτρης Μπούρδας - 31:22:42

Στον μικρό αγώνα της διοργάνωσης, Cortina Trail 50K, η κατάταξη των ελληνικών συμμετοχών ήταν η εξής:

• 193. Ηλίας Οικονόμου - 7:34:30
  • 448 - Κων/νος Ζάππας - 10:22:20

Τάκης Τσογκαράκης

Η αγάπη του για το βουνό ξεκινάει πολλά χρόνια πίσω με τις πρώτες αναβάσεις στην αγαπημένη του Πάρνηθα και μετέπειτα με την σχολή Ορειβασίας του ΕΟΣ Αχαρνών. Το 2007 έτρεξε τον πρώτο του αγώνα ορεινού τρεξίματος και από τότε ονειρεύεται "όλο και ψηλότερα, όλο και μακρύτερα". Ελπίζει να το κάνει για πολλά χρόνια ακόμα...