Pau Capell & Courtney Dauwalter οι νικητές του φετινού Ultra Trail World Tour!

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη στην πιο γνωστή σειρά ultra trail αγώνων στον κόσμο για τον καταπληκτικό Ισπανό ενώ για την Αμερικανίδα Courtney Dauwalter ήταν η πρώτη φορά που κατακτά τον δύσκολο αυτόν τίτλο. Οι τίτλοι τέλους του UTWT που έπεσαν στον τελευταίο αγώνα της χρονιάς στη Νότια Αφρική και στο Ultra Trail Cape Town έτσι κι αλλιώς δεν άλλαξε τα δεδομένα αφού οι δύο νικητές είχαν και μαθηματικά κατοχυρώσει την θέση τους. Έφερε όμως τους Pablo Villa και Xavier Thevenard που ισοβάθμησαν και την Maite Maiora στην 3η θέση της σειράς ενώ στην 2η θέση ανέβηκαν ο Κινέζος Jiasheng Shen και η Αμερικανίδα Kaytlyn Gerbin.

Σημαντικότερες εμφανίσεις που χάρισαν στους νικητές του φετινού UTWT τους έξτρα πόντους που χρειάζονται δεν ήταν άλλες από τις νίκες τους στον UTMB. Για τον Pau Capell η χρονιά είχε ξεκινήσει ιδανικά με μια εξίσου σπουδαία νίκη στον Transgrancanaria ενώ στην βαθμολογία μέτρησαν και οι νίκες του στον Patagonia Run και στον γνωστό μας Mozart 100!

H Courtney Dauwalter εκτός από τη νίκη της στο UTMB, ανέβηκε την 1η θέση μέσω των νικών της σε Madeira Island Ultra Trail και Tarawera Ultramarathon.

O Κινέζος Jiasheng Shen πήρε τους πόντους του από τη νίκη του στον Hong Kong 100 (παρότι είχε τερματίσει 2ος, ο «κανονικός» νικητής Liang Jing ακυρώθηκε διότι κατηγορήθηκε ότι ήπιε νερό από μπουκάλι πεζοπόρου μέσα στην διαδρομή!), την 2η θέση στον Lavaredo Ultra Trail και την 5η στον CCC. O Pablo Villa τερμάτισε 1ος στο TDS και 2ος στο Transgrancanaria ενώ ο Xavier Thevenard που ισοβάθμησε με τον Ισπανό στην 3η θέση είχε τερματίσει νικητής στο Ultra Trail Mount Fuji (UTMF) και 2ος στο UTMB.

H Kaytlyn Gerbin πήρε την 2η θέση της σειράς έχοντας τερματίσει 2η στο Transgrancanaria, 6η στο Madeira Island Ultra Trail και 6η στο Western States ενώ η Maite Maiora είχε τερματίσει 4η στο Madeira Island Ultra Trail, 5η στο Lavaredo Ultra Trail και 3η στο UTMB.

Δίκαιες λοιπόν οι θέσεις τους στο βάθρο βλέποντας τις επιδόσεις τους σε τόσο δύσκολους αγώνες μέσα στη χρονιά ενώ αναμένεται με ενδιαφέρον η ανακοίνωση του προγράμματος αγώνων για το 2020.